CASA LUX Prima platformă de amenajări din România
BIFE-SIM 2026: 80% din spațiul extins de expoziție este deja rezervat

BIFE-SIM 2026: 80% din spațiul extins de expoziție este deja rezervat

Târgul de mobilier și decorațiuni BIFE-SIM 2026 – care va avea loc în 17-20 septembrie, la Romexpo București – se extinde în două pavilioane expoziționale, peste 80% din spații fiind deja rezervate. Pe fondul creșterii, evenimentul revine la această formulă după șase ani în care s-a derulat într-un singur pavilion al complexului expozițional.

Companiile înscrise reprezintă toate segmentele industriei: producători de mobilier și decorațiuni, furnizori de materiale și accesorii, producători de utilaje și echipamente, dezvoltatori de software și soluții de automatizare, furnizori de tehnologii, designeri și producători de componente. Astfel, târgul reunește întregul lanț valoric al industriei – de la tehnologie și producție până la design, amenajări și produs finit.

Gradul ridicat de ocupare înregistrat cu trei luni înainte de deschiderea târgului reprezintă mai mult decât o statistică: este dovada că industria continuă să investească, să inoveze și să identifice noi oportunități de dezvoltare pe piețele interne și internaționale, declară pentru CASA LUX Nadina Nedelea, directorul executiv al Asociației Producătorilor de Mobilă din România (APMR).

Pavilionul B2 va fi dedicat producătorilor de mobilier și de produse din lemn, designului de produs, decorațiunilor, accesoriilor și soluțiilor pentru amenajarea spațiilor rezidențiale și comerciale. Pavilionul B1 și exteriorul sunt alocate expozanților care vin cu tehnologii care susțin performanța industriei: utilaje, echipamente, soluții pentru producție.

Potrivit directorului executiv APMR, nu doar producători români vor fi prezenți la BIFE-SIM, în septembrie, ci și expozanți din Moldova, Italia, Turcia, Bulgaria, Polonia și China.

Dialog despre design și inovație, la BIFE-SIM 2026

Pe lângă componenta expozițională, BIFE-SIM 2026 va găzdui o serie de evenimente care să creeze dialog și să aducă inspirație în industrie.

Zilele Designului Românesc au loc 18 și 19 septembrie și sunt organizate împreună cu Asociația Română pentru Design și Inovație (ARDI). Acestea urmăresc dialogul dintre industrie și design, precum și cele mai noi tendințe în dezvoltarea produselor și amenajarea interioarelor.

Concursul Național de Design de Mobilier 2026 are, în 18 septembrie, etapa de jurizare și apoi festivitatea de premiere. 25 de proiecte ale tinerilor români designeri de mobilier – studenți, masteranzi și absolvenți ai facultăților de profil – au fost selectate deja pentru etapa finală a concursului, fiind transformate în prototipuri și expuse apoi la BIFE-SIM 2026, în vederea jurizării finale.

Tombola Vizitatorului are loc în 20 septembrie și este o oportunitate suplimentară de promovare pentru companiile expozante în rândul publicului.

Organizat de APMR și Romexpo, cu sprijinul Asociației Română pentru Design și Inovație (ARDI), BIFE-SIM 2026 va avea loc în perioada 17–20 septembrie, la Romexpo. Ediția 2026 vine cu un concept vizual complet nou, susținut de o platformă digitală regândită pentru a oferi expozanților și vizitatorilor sprijin și informații într-un mod cât mai eficient – bife-sim.ro.

Distribuie articolul pe: